Szkoła Podstawowa nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie
Szkoła Podstawowa nr 340
im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie


    W ramach obchodów Roku Korczakowskiego kl.3b i 3f
- Wzięły udział w wycieczce Śladami J.Korczaka – Warszawa jest moja a ja jestem jej. Ostatnio w szkole dużo mówimy o J.Korczaku. Związane jest to z ustanowionym Rokiem Korczaka przez Sejm.

    W poniedziałek wybraliśmy się na wycieczkę „Szlakiem Korczaka” po Warszawie. Na początku pojechaliśmy do Marysina Wawerskiego. Tam spacerowaliśmy ulicami Króla Maciusia I i Starego Doktora. Oglądaliśmy pomnik J.Korczaka. Byliśmy w miejscu gdzie kiedyś znajdował się ośrodek kolonijny Różyczka dla sierot. Pani przewodniczka opowiadała nam o zasadach i życiu dzieci w tym ośrodku.
    Później pojechaliśmy na Cmentarz Żydowski, tam pani opowiadała nam jak trudno miały dzieci w czasie wojny. Zobaczyliśmy pomnik Korczaka z dziećmi i pomnik poświęcony dzieciom, które zginęły w czasie wojny. Byliśmy przy grobie jego wspólpracownicy pani Wilczyńskiej, taty i dziadków Korczaka. Następnie pojechaliśmy do sierocińca na ulicę Jaktorowską. Widziliśmy tam pomniki i tablicę pomiątkową poświęconą Korczakowi i pani Wilczyńskiej. Później pojechaliśmy pod Pałac Kultury, gdzie stoi najnowszy pomnik Janusza Korczaka i dzieci.
    Podczas całej wycieczki pani przewodniczka dużo nam opowiadała o Korczaku. Dowiedziałem się, że dzieci bardzo go lubiły. Mnie też się podoba postać Janusza Korczaka. Wycieczka była pouczająca i bardzo udana.

Patryk kl.3f

    W dniu 19.03.12r. (poniedziałek) pojechaliśmy z klasą na wycieczkę śladami Janusza Korczaka. Zobaczyliśmy wiele różnych miejsc związanych z jego życiem i twórczością. Podczas wycieczki poznaliśmy m.in. historię Domu Sierot.
    Od października 1912roku Janusz Korczak był dyrektorem Domu Sierot przy ul.Krochmalnej 92 w Warszawie – placówki opiekuńczej dla dzieci żydowskich, powstałej staraniem Towarzystwa „Pomoc dla Sierot”. Towarzystwo to otrzymało w 1921r. posiadłość – 10 morgów ziemi wraz z drewnianym budynkiem w Gocławku pod Warszawą z przeznaczeniem na letnisko dla dzieci. Kolonie otrzymały nazwę „Różyczka” od imienia zmarłej córeczki ofiarodawcy. Zbudowano tam dwa murowane budynki. W jednym z nich Korczak od 1928r. zorganizował przedszkole dla dzieci.
    Odwiedziliśmy również miejsca, gdzie znajdują się pomniki Janusza Korczaka. Pierwszy z nich znajduje się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od strony ul.Świętokrzyskiej. Drugi z pomników przedstawiający doktora z dziećmi znajduje się przed dawnym Domem Sierot. Kolejny pomnik stoi na ul.Korkowej (Marysin Wawerski). Ostatni z pomników podziwialiśmy na cmentarzu żydowskim.
    Miejsc związanych z pracą i działalnością Janusza Korczaka jest w Warszawie bardzo dużo. Korczak całe życie pracował z dziećmi i dla dzieci. Na wycieczce widzieliśmy tylko nieliczne miejsca z nim związane.
    Wycieczka bardzo mi się podobała.

Martin kl. 3b

Kilka zdjęć z wycieczki: