Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) przypadają 11 lutego 2014 r. Po raz szósty zorganizowaliśmy w naszej szkole działania związane z DBI:

• Nauczyciele informatyki oraz Samorząd Uczniowski zorganizowali i przeprowadzili VI Szkolny Konkurs Informatyczny pt.: „Bezpieczny Internet” (plakaty, rebusy, prezentacje multimedialne, komiksy): XI 2013 r. - I 2014 r. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się:
    - 24. 01. 2014 r. Nagrody i dyplomy zostaną rozdane na apelu podsumowującym rok szkolny -
    - 23. 06. 2014 r. Zorganizowano również wystawę pokonkursową prac uczniów na korytarzach szkolnych pt. „Razem tworzymy lepszy Internet” – 03 II 2014 r.

• W I półroczu Straż Miejska przeprowadziła zajęcia profilaktyczne ”Bezpieczeństwo w sieci” dla uczniów oraz dla rodziców klas IV. Wychowawcy klas IV- VI w lutym i w marcu przeprowadzili wśród uczniów pogadankę na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dzieci
    w Internecie oraz zapoznali ich z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.

• 24. 01- 11. 02. 2014r. nauczyciele informatyki i zajęć komputerowych przeprowadzili pogadankę w klasach IV- VI na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz Dnia Bezpiecznego Internetu 2014. Uczniowie wykonywali krzyżówki, rebusy, których hasłem przewodnim były "Bezpieczny Internet", "Cyberprzemoc", "Bezpieczeństwo w sieci", pisali artykuły na ten temat.
    Nauczyciele zrealizowali także na informatyce interaktywne zajęcia edukacyjne w ramach kampanii "Dziecko w Sieci" : dla uczniów klas IV- z pakietem edukacyjnym "Sieciaki", w klasach V - „Owce w sieci”, a w klasach VI- „3..2..1… Internet”, przygotowanym przez Fundację Dzieci Niczyje i NASK. Ich celem było zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Nauczyciele informatyki i zajęć komputerowych rozpropagowali wśród uczniów klas 4-6 ulotki informacyjne fundacji Kidprotect, „Przewodnik po Internecie dla dzieci", uczniowie klas VI otrzymali komiksy „3..2..1… Internet”.

• Nauczyciele oddziałów przedszkolnych i wychowawcy klas I- III przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dzieci w Internecie oraz zapoznali uczniów z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu- 02 - 03. 2014. Zrealizowali oni zajęcia edukacyjne
    z wykorzystaniem filmów: „PRZYGODY PLIKA I FOLDERA W SIECI”, audiobooka „POZNAJ INTERNET”/ projektu edukacyjnego „Necio”/, "ZUŹKA I TUNIO POZNAJĄ INTERNET". Podczas zajęć prezentowano problematykę internetowych zagrożeń: szkodliwych treści, niebezpiecznych kontaktów oraz zagadnienia związane z ochroną danych osobowych
    i wizerunku, a także zasady kulturalnego zachowania w Internecie (netykieta). Dzieci dowiedziały się, że Internet to przyjazne miejsce, w którym przy wsparciu rodziców można się bezpiecznie bawić, uczyć i poznawać świat.

• W dniu zebrań z rodzicami 12. 02. 2014 r. wychowawcy oddziałów przedszkolnych i wychowawcy klas I- VI przeprowadzili pogadankę dla rodziców dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Omówili nowe negatywne zjawiska, które obserwuje się w związku z upowszechnieniem się dostępu do sieci. Poinformowali o obchodach DBI 2014 na terenie szkoły, przedstawili „10 PORAD DLA RODZICÓW DOTYCZĄCYCH BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU PRZEZ DZIECI”. Na koniec rozdali ulotki-umowy między rodzicami i dziećmi z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu fundacji Kidprotect.

• Nauczyciel informatyki i zajęć komputerowych zamieścił informacje o obchodach „Dnia Bezpiecznego Internetu 2014” i inicjatywach na terenie SP 340 na stronie internetowej szkoły www.sp340.internetdsl.pl - marzec 2014 r.

Informacje przygotowała: p. Aleksandra Ciemięga
    na stronie umieściła Agata Ziemek