25 kwietnia 2014 r na terenie Szkoły Podstawowej nr 340 przy ul. Lokajskiego 3 odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświeconej Staniasławowi Gąsiorowskiemu, aspirantowi Policji Państwowej, który został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy, w Twerze w 1940r. Przy kamieniu, na którym znajduje się tablica rośnie dąb, Dąb Pamięci, posadzony na terenie naszej szkoły w 2009r. Po przeprowadzce naszej szkoły do nowego budynku podjęliśmy się przeniesienia dębu oraz wykonania pamiątkowej tablicy .
      Od 2008 r. Dęby Pamięci sadzone są na całym świecie ku czci pomordowanym w ramach apelu o. Józefa Jońca – ówczesnego prezesa Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza realizującego społeczny program „Katyń… ocalić od zapomnienia” - pod Honorowym Patronatem Lecha Kaczyńskiego-Prezydenta Rzeczypospolitej.
Idea sadzenia Dębów Pamięci zakłada cel społeczno-edukacyjny poprzez integrację środowisk szkolnych, społeczności lokalnych, w tym do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży w poczuciu przynależności do narodu i państwa. Uroczystość uświetnili swoją obecnością:
P. Lech Królikowski – Przewodniczący Rady dzielnicy Ursynów
P. Witold Kołodziejski – Zastępca Burmistrza dzielnicy Ursynów
P. Teresa Jurczyńska – Owczarek – Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji
P Mirosława Żurawska – Naczelnik Wydziału Oświaty
P. Małgorzata Tonia-Ongirska – Główny Specjalista Wydziału Oswiaty
P. Urszula Wożniak – przedstawiciel z ramienia Związków Zawodowych ZNP
P. Barbara Miecznikowska - przedstawiciel z ramienia Związków Zawodowych NSZZ Solidarność
P. Michał Klekowski – członek Prezydium Rady Rodziców przy SP nr 340.

Informacje przygotowała: p. Sylwia Łabuś
na stronie umieściła Agata Ziemek