Szkoła Podstawowa nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie
Szkoła Podstawowa nr 340
im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie


      Polskie Państwo Podziemne to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie II wojny światowej, podlegające Rządowi RP
na uchodźstwie. Określenie to po raz pierwszy w okupowanym kraju pojawiło się na łamach Biuletynu Informacyjnego w dniu 13 stycznia 1944 roku.
      W nocy z 26 na 27 września 1939 roku powstała w oblężonej Warszawie Służba Zwycięstwu Polski – konspiracyjna organizacja wojskowa, mająca prowadzić walkę przeciw okupantom. 13 listopada 1939 roku została ona przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający rządowi emigracyjnemu. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jej Komendantem Głównym został generał Stefan Rowecki, wybitny teoretyk walk miejskich.
      Polska, choć znajdowała się pod okupacją, posiadała legalny i uznawany na Zachodzie rząd emigracyjny. Istniały Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie,
oraz podziemna Armia Krajowa. W Warszawie przebywał (oczywiście
w ukryciu) Delegat Rządu na Kraj w randze wicepremiera. Podlegały mu wydziały: wywiadu, dywersji, oświaty, sądownictwa i polityki. Działały konspiracyjne sądy, których wyroki nie tylko wykonywano, ale też ogłaszano w podziemnej prasie. Ta zaś była fenomenem w okupowanej Europie: ukazywało się około 1400 tytułów (z tego 17 wychodziło przez całą okupację).
      Przez całą okupację działały tajne komplety, tzn. podziemne szkoły. Tajna Organizacja Nauczycielska zapewniała im kadrę oraz przygotowywała i rozprowadzała podręczniki. Na terenie Generalnej Guberni (GG) utworzono prawie 2 tysiące szkół średnich. Podziemne wyższe uczelnie kształciły polonistów, historyków, matematyków, lekarzy. W czasie wojny studia ukończyło prawie 10 tysięcy studentów.
      Podziemne Państwo Polskie było fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego podległe rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju.
      Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 11 września 1998 ustanowił dzień
27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.
      Nasza placówka aktywnie włączyła się w obchody tego dnia. W klasach wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawcze przybliżające młodzieży utworzenie i znaczenie Podziemnego Państwa Polskiego, przypominając jego dzieło. Młodsze dzieci projektowały symbol PPP – znak walki o wolną Polskę.












Informacje przygotowała na podstawie
materiałów umieszczonych na stronie internetowej
www.fundacja-ppp.pl
Joanna Lejza
na stronie opublikowała Agata Ziemek