W tym roku obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) przypadały na 10 lutego 2015 r. Z tej okazji po raz siódmy zaplanowaliśmy w naszej szkole szereg działań na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Realizowane były pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, by Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.
 Nauczyciele informatyki brali Udział w I Specjalistycznej Konferencji " Bezpieczeństwo Informacyjne w Szkole"- 30.10.2014 r. (org. PKN i OEIiZK) oraz w szkoleniu WCIES- u "Bezpiecznie w sieci" 13.11.2014 r.
 02/03. 2015 r. Zespół monitorujący bezpieczeństwo w szkole przeprowadził ankiety wśród uczniów i rodziców klas 4-5 pt. " Bezpieczeństwo w sieci". Jej wyniki przedstawi na Radzie Pedagogicznej oraz wykorzysta do planowania działań profilaktyczno- wychowawczych
w szkole.
 09-13. 02. 2015 r. nauczyciele zajęć komputerowych rozpropagowali wśród uczniów ulotki informacyjne Fundacji Kidprotect, ”Przewodnik po Internecie dla dzieci” oraz ulotki „Szkoły Bezpiecznego Internetu”.
 4. 03. 2015 r. w czasie zebrań wychowawcy rozpropagują wśród rodziców ulotki "10 porad dla Rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci" oraz ulotki "Nasza umowa w Internecie" (Fundacji Dziecko w Sieci).
 XII 2014 r.-14 I 2015 r. nauczyciele zajęć komputerowych zorganizowali i przeprowadzili VII Szkolny konkurs informatyczny pt: „Bezpieczny Internet” (plakaty, prezentacje multimedialne, wiersze). Rozdanie nagród i dyplomów odbyło się na apelu podsumowującym I półrocze. Zorganizowano wystawę pokonkursową prac uczniów na korytarzach szkolnych oraz na tablicy ściennej.
 Samorząd szkolny z pomocą nauczycieli informatyki przygotowali gazetkę ścienną
na temat „Razem tworzymy lepszy Internet”- I/ II 2015 r.
 03. 2015 r. Straż Miejska przeprowadzi zajęcia edukacyjne w klasach 4 "Bezpieczeństwo w sieci" oraz odbędzie się spotkanie z rodzicami dotyczące bezpieczeństwa w sieci.
 2-13.02.2015 r. nauczyciele zajęć komputerowych przeprowadzili zajęcia edukacyjne na informatyce dla uczniów klas IV wykorzystaniem scenariuszy „Sieciaki", w klasach V z pakietem edukacyjnym „Owce w sieci”, a w klasach VI „3..2..1… Internet” przygotowanym Przez Fundację Dzieci Niczyje i NASK, którego celem jest zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Przeprowadzili również pogadankę w klasach 4-6 na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie i Dnia Bezpiecznego Internetu 2015 oraz wykonali uczniom test "Czy jesteś ekspertem w sieci?", który sprawdził, czy uczniowie dobrze i bezpiecznie komunikują się w sieci. Na lekcjach zajęć informatycznych uczniowie klas 5, 6 wykonali krzyżówki, komiksy, rebusy oraz napisali artykuły na ten temat.
 22. 04. 2015 r. odbędzie się szkolenie nauczycieli "Doskonalenie nauczycieli i wychowawców z zakresu przeciwdziałania agresji, przemocy rówieśniczej w tym cyberprzemocy, rozwiązywania konfliktów, podejmowania interwencji profilaktycznych, reagowania w sytuacjach kryzysowych".
 Nauczyciele wychowawcy klas 0- 3 przeprowadzili wśród najmłodszych pogadankę na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dzieci w Internecie oraz zapoznali z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu- 02. 2015, przeprowadzili zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem scenariuszy w Internecie „Necio” , "Zuźka i Tunio", przygotowane w ramach programu Dziecko w Sieci, których celem jest zapoznanie dzieci z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania sieci oraz propagowanie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu.
 03. 2015 r. koordynator szkolnych obchodów DBI 2015 prześle do organizatorów (FDN, NASK) sprawozdanie z realizacji zgłoszonych inicjatyw w SP 340 wraz z dokumentacją fotograficzną oraz zgłosił szkołę do konkursu na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2015.

Pamiętajcie o przestrzeganiu zasad bezpiecznego surfowania w Internecie.

A oto zdjęcia z tej akcji:

Informacje przygotowała p. Aleksandra Ciemięga