Dnia 11 listopada obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości, kiedy to Polska po 123 latach znowu pojawiła się na mapach świata, i znów zaczęto o niej mówić, brać pod uwagę. Jednak Polska przez cały ten czas żyła, tylko po cichu, w sercach i umysłach Polaków, w książkach, pieśniach, wspomnieniach i tęsknotach. Żyła i nabierała sił aby znowu zaistnieć dumnie na arenie światowej. Polacy odzyskali swą Ojczyznę, swą Polskę. Tę Polskę, którą wspominali i pamiętali, o której nie potrafili zapomnieć i każdego dnia, każde następne pokolenie marzyło o niej i coraz mocniej kochało. Polska, Polacy stali się niepodległym narodem. Wolność i niepodległość, którą mieli w sercach, wreszcie stała się rzeczywistością.
      Wydarzenia te miały miejsce prawie 100 lat temu. Tą piękną i bolesną historię miłości do Ojczyzny i niestrudzonej walki o nią przedstawili uczniowie klasy2b pod opieką swojej wychowawczyni Pani Małgorzaty Koseli. W uroczystym apelu obok wierszy i informacji historycznych, nie zabrakło pieśni patriotycznych z tamtego okresu, pięknie wykonanych przez dzieci przy akompaniamencie Pani Dyrektor Joanny Ładzińskiej. Jednak naszym uczniom bliższe są współczesne utwory a piosenka „Kocham Cię, Polsko” sprawiła, że widownia ochoczo się włączyła do wspólnego śpiewu.
      Dziś z szacunkiem i powagą wspominamy tamten okres. Przekazujemy młodszym pokoleniom dzieje walk o niepodległość. Jednak z całej dumnej i momentami smutnej historii naszego kraju, chcemy pokazać najmłodszym coś więcej - niezłomnego ducha Polaków, waleczność, odwagę i miłość, potrafiącą przetrwać w ukryciu 123 lata.
      Na lekcji po apelu, zapytałam swoich uczniów, czym jest niepodległość, jak rozumieją to słowo. Powiedzieli mi, że niepodległość to wolność a wolność to szczęście, możliwość działania, tworzenia. Kraj wolny według nich to kraj szczęśliwy, w którym żyją szczęśliwi obywatele. Myślę, że nasza Ojczyzna jest szczęśliwa bo rośnie jej nowe, pełne wiary i optymizmu młode pokolenie, które głośno chce śpiewać:

„Kocham Cię, Polsko, Kocham Cię, Polsko”!

Informacje przygotowała p. Dorota Zakrzewska