W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła realizowała pilotażowy program kompleksowego wspomagania rozwoju szkół podstawowych dla 12 największych warszawskich podstawówek - "Edukacja I klasa". W programie czynny udział brali wychowawcy klas pierwszych, nauczyciele świetlicy oraz inni nauczyciele uczący w klasach pierwszych. Wypracowane rozwiązania i dobre praktyki będziemy upowszechniać w kolejnych latach w całej Polsce.
      23 września ponad 70 nauczycieli i nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, edukatorów i edukatorek, dyrektorek szkół i animatorów spotkało się w Warszawie na nietypowej konferencji EDUKACJA I KLASA – UCZYMY SIĘ, WSPÓŁPRACUJEMY, DZIAŁAMY, organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Biurem Edukacji m.st. Warszawy i Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
      Naszą szkołę reprezentowały: p. wicedyrektor Wioletta Ewa Korzeniowska, p. Renata Mazur wychowawca kl. 2e oraz p. Sylwia Gorczyca – nauczyciel świetlicy. Spotkanie było formą podsuwania ponad rocznego procesu współpracy z dużymi warszawskimi szkołami podstawowymi, w tym z SP 340 oraz przestrzenią do dzielenia się dobrymi praktykami w kluczowych obszarach edukacji wczesnoszkolnej.
      Motywem przewodnim konferencji była współpraca, oglądana z różnych poziomów: między dziećmi, nauczycielami z jednej szkoły, nauczycielkami z różnych szkół, nauczycielem a dyrektorem, zespołem edukacji wczesnoszkolnej a animatorem czyli osobą, która z zewnątrz wspiera szkoły i oczywiście między szkołą a rodzicami.
      Podczas sesji WORLD CAFE uczestnicy i uczestniczki poznawali konkretne przykłady działań, metod, ćwiczeń, rytuałów itp. pomocnych w codziennej pracy z najmłodszymi.
      Uczestnicy w drugiej części konferencji mieli okazję dowiedzieć się jak współpracować, by skutecznie uczyć. Pani Renata Mazur z SP nr 340 w Warszawie i Karolina Prus-Wirzbicka (SP Montessori im. św. Urszuli Ledóchowskiej w Warszawie) opowiedziały o tym, jak wyglądała współpraca między nauczycielami dwóch szkół. Pokazały, jak wspólnie, uwzględniając potrzeby i możliwości uczniów, przygotować ciekawą, nietuzinkową lekcję matematyczną, w której uczniowie badają, liczą, współpracują, konstruują.

Informacje przygotwała p. Wioletta Korzeniowska