Szkoła Podstawowa nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie
Szkoła Podstawowa nr 340
im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie


      W kalendarzu jest wiele dat, ważnych dla nas z różnych powodów: urodziny, Święta Bożego Narodzenia, imieniny, Dzień Dziecka. Każda z nich wyzwala w naszych sercach różne emocje. Wśród tych dat, jest też Dzień Odzyskania Niepodległości - bardzo ważny dzień w historii naszego państwa, nasze narodowe święto. Dzień, w którym nasza polskość znowu mogła stać się prawdą a nie tylko marzeniem wielu, to dzień, który jest powodem do dumy, o którym trzeba opowiadać młodemu pokoleniu. Jednak jak wzbudzić miłość do Ojczyzny w dzieciach , kiedy dookoła słota i jesień, liście smutno leżą na ziemi a dzień jest tak krótki, że nawet nie można zdążyć na plac zabaw przed zmrokiem. Gdzie tu radość? Przecież w 1918 roku, kiedy Polacy odzyskali swą ukochaną Ojczyznę było tak samo. Taki sam smutny, szary i mokry listopad…. Czy to możliwe, że radość, że spełnione marzenie, że wolność jest jaśniejsza od najbardziej ponurego, listopadowego dnia, że nie ma piękniejszych dźwięków niż język ojczysty w niepodległym kraju?
      Oczywiście , ze tak. O tym wszystkim opowiadały dzieci z klasy 3i. Razem ze swoją wychowawczynią Panią Grażyną Jaworską przygotowały dla uczniów klas 0 – 3 niezwykłą i piękną lekcję historii. Najmłodsi nasi uczniowie mogli dowiedzieć się od swoich rówieśników o ciężkich dziejach naszego kraju, mogły poznać tą mroczną i trudną do zrozumienia, historię Polski, nazwiska najważniejszych ludzi, walczących niestrudzenie o wolność naszej Ojczyzny. Przy akompaniamencie Pani Joanny Ładzińskiej, młodzi artyści z 3i śpiewali pieśni patriotyczne z tamtego okresu, które dodawały otuchy w trudnych czasach niewoli.
      Moi mali uczniowie, pomimo, iż rozmawiałam z nimi o Dniu Niepodległości, pytali mnie jeszcze kilkukrotnie o okres zaborów; co znaczy niepodległość, dlaczego jest taka ważna i dlaczego nie można było mówić i uczyć się po polsku? To dla nich bardzo trudny do zrozumienia i odległy temat. Powoli, każdego dnia, będą poznawać barwną, momentami smutną i trudną ale zawsze - dumną historię naszego kraju, będą poznawały niezłomnego ducha, tkwiącego w naszym narodzie.
      Głęboko wierzę, iż pokochają całym sercem naszą Ojczyznę. A za rok lub dwa a może za pięć, również poczują radość i dumę w ten zimny, mokry listopadowy dzień. Ujrzą tą radość i blask wolności, który widzieli nasi pradziadowie.












Informacje przygotowała p. Dorota Zakrzewska
na stronie opublikowała Agata Ziemek