Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) przypadają w tym roku 7 lutego 2017 r.
      Po raz dziewiąty zorganizowaliśmy w naszej szkole różne działania z tym związane:
1. 04. 11. 2016 r.- 4. 01. 2017 r.- Nauczyciele zajęć komputerowych zorganizowali i przeprowadzili IX Szkolny Konkurs Informatyczny pt: „Jestem bezpieczny w Internecie i chronię swoje dane osobowe”. 7. 02. 2017 r. - rozdanie nagród i dyplomów na apelu w dniu ochrony danych osobowych i Dnia Bezpiecznego Internetu. Zorganizowanie wystawy pokonkursowej prac uczniów na korytarzach szkolnych- 30. 01. 2017 r.
2. 30.01-10.02.2017 r.- realizacja zajęć edukacyjnych na zajęciach komputerowych dla uczniów klas IV z wykorzystaniem scenariuszy „Zuzia i Tunio poznają Internet"/ Sieciaki", w klasach V z pakietem edukacyjnym „Owce w sieci”, a w klasach VI „3..2..1… Internet” przygotowanym Przez Fundację Dzieci Niczyje i NASK, którego celem jest zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Przeprowadzenie pogadanek w klasach 4-6 na temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz Dnia Bezpiecznego Internetu 2017 oraz Dnia Ochrony Danych Osobowych. Wykonanie przez uczniów krzyżówek, komiksów, rebusów.
3. Przeprowadzenie przez nauczycieli lekcji wychowawczych z wykorzystaniem scenariuszy (wykorzystanie edukacyjnych filmów, prezentacji, quizów, rebusów, krzyżówek).
4. 11. 2016 r.- prowadzenie przez Fundację Nowe Horyzonty zajęć profilaktycznych dla uczniów klas IV-VI pt. "Oblicza przemocy- agresja słowna, cyberprzemoc, przemoc".
5. Rozpropagowanie wśród uczniów klas 4 ulotek informacyjnych Fundacji Kidprotect, ”Przewodnik po Internecie dla dzieci”, ulotek „Szkoły Bezpiecznego Internetu”, "10 porad dla Rodziców dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci”.
6. Nauczyciele wychowawcy klas I – III przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dzieci w Internecie oraz zapoznali z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu- I/ II. 2017r. Przeprowadzili zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem scenariuszy w Internecie „Necio” w ramach programu Dziecko w Sieci, których celem jest zapoznanie dzieci z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania sieci oraz propagowanie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu.
7. Promowanie za pośrednictwem strony internetowej szkoły serwisów internetowych, takich jak: dzieckowsieci.pl, sieciaki.pl., dbi.pl, saferinternet.pl, giodo.gov.pl
8. Wysłanie sprawozdania do organizatora akcji (FDN, NASK)-03. 2017 r.

APEL DO UŻYTKOWNIKÓW INTERNETU

Nie zachowujmy się w sieci jak głupcy,
Apeluję do was moi rozmówcy!
Nick nie zapewnia nam bezkarności,
Nie upoważnia do robienia innym przykrości.

Trzeba rozróżnić hejt, od krytyki,
Tak jak język polski od matematyki,
Nie każdy zgadzać się z nami musi,
Przecież nikt go do tego nie zmusi.

Wymyślaj hasła zawiłe i trudne,
A nie łatwe do zgadnięcia i nudne.
Niech to nie będzie imię i nazwisko,
Tylko niebanalne liczby, nieoczywiste przezwisko.

To, że w necie z kimś miło rozmawiacie,
Nie oznacza, że tak będzie, kiedy się poznacie.
Asia z Krakowa może się okazać dorosłym Marianem
I mającego ochotę zrobić wam krzywdę baranem.

Jesteście odpowiedzialni za to, co publikujecie,
Wasze zdjęcie ze Snapa może krążyć po całym świecie.
Nie czytajcie też bez zrozumienia,
Jakie dajecie aplikacji uprawnienia.

Nie podawajcie adresu zamieszkania,
Jeśli nie chcecie mieć w domu włamania.
Pisząc nazwę ulicy, na której mieszkacie,
Też swoje miejsce pobytu zdradzacie.

Z dostępu do sieci możecie mieć przyjemności wiele
Pamiętajcie o moich radach,
A będziecie bezpieczni, przyjaciele!

Emilia Maćkiw 6d

Informacje przygotowała p. Aleksandra Ciemięga