"Odblaski ratują życie"- Dzień Babci i Dziadka

26. 01. 2017 r. odbył się apel z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z klasy 3 c wystawiły z tej okazji przedstawienie pt. "Szewczyk Dratewka". Następnie uczniowie koła technicznego z klasy 4d i 4e zachęcali członków Klubu Seniora do noszenia elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym, jak również w mieście. Występ pt. „Odblaski ratują życie - w trosce o bezpieczeństwo ludzi starszych” miał za zadanie promować noszenie odblasków. Na zakończenie goście otrzymali elementy odblaskowe.

30. 01. 2017 r. ponownie odbyły się oba przedstawienia tym razem dla klas młodszych.
Pogadanka i wierszyki o odblaskach miały na celu propagowanie mody na używanie elementów odblaskowych na drogach wszystkich kategorii, zwiększenie aktywności dzieci w propagowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym w szkolnej grupie wiekowej oraz wśród pozostałych uczestników ruchu, poprawić bezpieczeństwo, przyczynić się do mniejszej liczby tragicznych zdarzeń. Po występie dzieci rozdały wszystkim uczniom odblaski.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych i zimowych. Wtedy dzień jest najkrótszy, a ludzie nie noszą odblasków, bo nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Nie każde miejsce późnym wieczorem i nocą jest dobrze oświetlone, a szybko zapadający zmrok oraz pora roku nie sprzyjają niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Element odblaskowy pozwala zauważyć pieszego w nocy z odległości około 150 m, a nawet 300 m. Bez odblasku, jeśli jest ubrany w odzież w ciemnych kolorach, jest widoczny z odległości 30 m, jeśli ubranie jest w jasnych kolorach, kierowca zauważy go z odległości 50 m. Mogą to być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Odblask o tym informuje,
gdzie dziecko się znajduje.

W Warszawie czy w Krakowie,
każdy odblask ma na sobie.

Nic nikomu się nie stanie,
gdy z odblaskiem ma ubranie.

Na sweterku i kurteczce,
na mundurku i czapeczce,
odblask zawsze jasno świeci
chroniąc zdrowie wszystkich dorosłych i dzieci.

Idę do szkoły, odblask się świeci,
przechodzę przez pasy, słyszę dorosłych i gromadkę dzieci,
wołają odblaski, odblaski, a na kurtkach świecące mają paski,
do domu wszyscy bezpiecznie wracają,
bo odblaski na sobie mają!

Bądźmy wszyscy widoczni dla zmotoryzowanych użytkowników dróg!

Informacje przygotowała p. Aleksandra Ciemięga